Koślawość pięt u dzieci 0
Koślawość pięt u dzieci

Choć często niedocenianie, stopy są niezwykle istotną częścią naszego ciała. W końcu to na nich opiera się ciężar całego ciała. W związku z tym, ogromnie ważne, aby obserwować rozwój stóp już u niemowląt. Okazuje się bowiem, że choć większość z nas rodzi się ze zdrowymi stopami, często w dorosłym życiu borykamy się z różnego rodzaju schorzeniami. Tymczasem większości z nich da się zapobiec, a wady postawy skorygować. Jako szczęśliwi rodzice, w sposób szczególny powinniśmy postarać się, by uchronić swoje dziecko od tzw. koślawości stępu, która niestety zdarza się u malców wcale nie tak rzadko. Czym jest koślawość pięt u dzieci? Jakie są podłoża, koślawości pięt, przyczyny? W końcu, jak leczyć stopę płasko-koślawą i jakie środki pomocnicze stosować?

Koślawość stępu

Zanim wskażemy źródła koślawości pięt, przyczyny oraz podpowiemy jak leczyć stopę płasko-koślawą, wyjaśnijmy czym ona tak właściwie jest. Otóż, koślawość stępu to, jak sama nazwa wskazuje, choroba polegająca na wykoślawieniu pięty, czyli koślawym jej ustawieniu. W zdecydowanej większości przypadków schorzeniu towarzyszy obniżenie łuku podłużnego i poprzecznego (tzw. płaskostopie). Chociaż płaskostopie u dzieci do 5 roku życia jest czymś naturalnym, jeśli mamy podejrzenie koślawości stępu, powinniśmy czym prędzej udać się ze swoją pociechą do ortopedy. Nieleczona koślawość pięt u dzieci z czasem zaczyna bowiem wywoływać ból spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi w okolicy układu kostno-stawowego. Ostatecznie zaś, prowadzi do przykurczy mięśni, wiązadeł i ścięgna Achillesa.

Koślawość pięt - przyczyny

Wiemy już czym jest koślawość pięt. Przyczyny tej choroby, która zwykle wiąże się z płaskostopiem mogą być bardzo różne. Zaliczamy do nich: wady wrodzone, przeciążenia stopy, słabe mięśnie (zarówno stóp, jak i całych nóg) oraz noszenie nieprawidłowego obuwia. O ile na genetykę niestety nie mamy żadnego wpływu i jedyne co nam wówczas pozostaje to ustalenie jak leczyć stopę płasko-koślawą, o tyle o doborze odpowiednich butów jesteśmy w stanie zadecydować. Stąd tak ważne, aby już pierwsza para była naprawdę dobrej jakości, właściwie wyprofilowana. A jeśli mamy podejrzenia, co do wystąpienia u swojej pociechy koślawości stępu być może warto skonsultować z lekarzem zakup butów profilaktycznych dla dzieci.

Jak leczyć stopę płasko-koślawą?

Nie pozostaje nic innego, tylko wyjaśnić jak leczyć stopę płasko-koślawą. Otóż, absolutną podstawą jest zakup odpowiednich, zalecanych przez ortopedę butów profilaktycznych dla dzieci. To, w jakim obuwiu chodzi urwis i to już od pierwszych lat życia, wpływa na rozwój jego stopy. Poza tym, leczenie polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie i rozciągających przykurczone ścięgno Achillesa. Często, poza butami profilaktycznymi dla dzieci stosuje się również specjalne wkładki na indywidualne zamówienie klienta.

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
 
Sklep internetowy Shoper.pl